خبرخوان جام نیوز
|
چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ الأربعاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٣٩ Wednesday, November 22, 2017
 
کد خبر: 151059
نظرات: 27
تاریخ مخابره : ۱۳۹۱/۱۱/۳۰ - ۱۱:۳۹
زندگینامه حسن روحانی
حسن روحانی زندگینامه حسن روحانی
به این مطلب امتیاز دهید
19.6% 80.4% بازدید

حسن روحانی در سال ۱۳۲۷ در شهرستان سرخه در استان سمنان و در خانواده‌ای مؤمن و مبارز به دنیا آمد. وی تحصیلات دروس دینی را از سال ۱۳۳۹، ابتدا در حوزه علمیه سمنان آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۴۰ وارد حوزه علمیه قم شد و از دروس و مباحث اساتید برجسته آن زمان، از جمله آیات عظام سید محمد محقق داماد، شیخ مرتضی حائری، سید محمدرضا گلپایگانی، سلطانی، محمد فاضل لنکرانی و شیخ محمد شاه‌آبادی بهره برد. او همزمان توانست با آموختن دروس جدید، در سال ۱۳۴۸ به دانشگاه تهران راه یابد و در سال ۱۳۵۱ دانشنامه لیسانس خود را در مقطع کارشناسی و در رشته حقوق قضایی اخذ کند. روحانی که علاقه خاصی به آموختن علوم و کسب دانش داشت، ادامه تحصیل در غرب را نیز تجربه نمود و موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد (M.Phil) در رشته حقوق عمومی و اخذ دانشنامه دکتری (Ph.D) در رشته حقوق اساسی از دانشگاه گلاسکو گردید.

 

پیش از انقلاب

 

حسن روحانی از همان ابتدا و در آغاز جوانی، از نزدیک در جریان وقایع نهضت اسلامی و مبارزات سیاسی قرار گرفت و فعالیت سیاسی خود را با پیروی از امام خمینی(ره) آغاز کرد. وی از سال ۱۳۳۴، سفرهای تبلیغی و سخنرانی‌های روشنگرانه خود علیه حکومت وقت را در سرتاسر ایران آغاز نمود و در همان اولین سفر تبلیغی، توسط مأموران حکومتی بازداشت شد. وی در طول مبارزه نیز بارها دستگیر و ممنوع‌المنبر گردید. روحانی در آبان ۱۳۵۶، طی یکی از سخنرانی‌های افشاگرانه خود، برای نخستین بار با ابتکاری شجاعانه، لقب «امام» را برای بنیانگذار جمهوری اسلامی بکار برد.

 

روحانی در سال ۱۳۵۷ و همزمان با ورود امام به پاریس، فعالیتهای سیاسی خود را در اروپا ادامه داد و با حضور در جلسات انجمن اسلامی دانشجویان خارج از کشور در شهرهای مختلف انگلستان و فرانسه، ضمن رفع ابهامات و پاسخ به سؤالات ایرانیان خارج از کشور، در بیان مطالب و موضعگیری‌های روشنگرانه خود بی‌وقفه تلاش کرد.

 

پس از انقلاب

 

با پیروزی انقلاب اسلامی، حسن روحانی که نزدیک به دو دهه در مبارزات انقلابی فعال بود، به تثبیت انقلاب نوپای اسلامی همت گماشت و در اولین اقدام، در سال ۱۳۵۸، به ساماندهی ارتش آشفته و پادگان‌های از هم پاشیده پرداخت. وی در سال ۱۳۵۹ به نمایندگی مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و در پنج دوره قانونگذاری به مدت بیست سال (از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۷۹) فعالیت نمود و مسئولیت نایب رئیسی مجلس (در دوره‌های چهارم و پنجم) و ریاست کمیسیون‌های دفاع (دوره‌های اول و دوم) و سیاست خارجی (دوره‌های چهارم و پنجم) را بر عهده گرفت. عضویت در شورای سرپرستی سازمان صدا و سیما از سال ۱۳۵۹ تا سال ۱۳۶۲ نیز از دیگر مسئولیت‌های وی در دوران پس از انقلاب بوده است.

 

در دوران جنگ ایران و عراق، روحانی مسئولیت‏های متعددی را همزمان عهده‌دار بود، از جمله عضو شورایعالی دفاع (از سال ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۷)، معاونت فرماندهی جنگ (از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴) و ریاست ستاد قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۶). وی فرماندهی پدافند هوایی کل کشور بین سال‌های ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۰ را نیز برعهده داشت. همچنین در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷، عضو شورایعالی پشتیبانی جنگ و رئیس کمیسیون اجرائی آن بود و بین سال‌های ۱۳۶۷ تا ۱۳۶۸ به معاونت جانشین فرماندهی کل قوا منصوب شد.

 

در سالروز فتح خرمشهر، حسن روحانی و جمعی دیگر از فرماندهان و مسؤولان پشتیبانی جنگ مفتخر به دریافت نشان درجه یک نصر از مقام معظم رهبری گردیدند.

 

روحانی پس از بازنگری قانون ‏اساسی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل نهاد شورای عالی امنیت ملی، سمت نمایندگی رهبری را در این شورا عهده دار شد و به مدت ۱۶ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۴) در دوره‌های ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی دبیر شورای عالی امنیت ملی بوده است. وی همچنین به مدت ۱۳ سال (از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و از ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۴) مشاور امنیت ملی رئیس جمهور وقت بوده است.

 

روحانی از سال ۱۳۷۰ به عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شد که تاکنون در این سمت فعالیت دارد. وی ریاست کمیسیون سیاسی-امنیتی-دفاعی این مجمع را نیز برعهده دارد.

 

روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. در سال ۱۳۸۵ نیز به عنوان نماینده تهران به عضویت دوره چهارم این مجلس برگزیده شد و تاکنون در همین سمت فعالیت دارد. سمت‌های وی در مجلس خبرگان، ریاست کمیسیون سیاسی-اجتماعی این مجلس (از ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵) و عضویت هیأت رئیسه و ریاست دفتر تهران دبیرخانه این مجلس (از ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷) بوده است.

 

حسن روحانی در کنار مسئولیت‌های اجرایی همچنان به فعالیت‌های علمی خود ادامه داده است. وی از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۸، عضو هیأت امنای دانشگاه‌های تهران و منطقه شمال بوده و از سال ۱۳۷۱ نیز مرکز تحقیقات استراتژیک (یکی از معتبرترین مراکز پژوهشی کشور) را اداره می‌کند. وی با مرتبه علمی استاد پژوهشی، دارای کتب و مقالات متعددی به زبان‌های فارسی، انگلیسی و عربی است. در حال حاضر، سه فصلنامه معتبر علمی-پژوهشی به زبان‌های فارسی و انگلیسی در حوزه مباحث استراتژیک، سیاست خارجی و روابط بین الملل، با مدیر مسئولی وی منتشر می‌شود.

 

انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲

 

در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری، نام حسن روحانی باز هم به عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی مطرح شده است. این بار برخلاف گذشته، او حضورش را "نفی" نمی‌کند. روحانی در پاسخ به سؤال خبرنگاران گفت: "اگر کاندیدا شوم مستقل می‌آیم."

 

روحانی معتقد است: هرکس رئیس‌جمهور بعدی شود با مشکلات بسیار زیادی روبروست. مشکلاتی که در هفت هشت سال ایجاد شده قطعاً نمی‌تواند در طی دو سه سال از بین برده شود و به زمان زیادی نیاز است.

 

حسن روحانی همواره از مهمترین منتقدان سیاست‌های دولت محمود احمدی نژاد بوده که به مناسبت‌های مختلف، انتقادات خود را مطرح کرده است:

 "تولید با شعار درست نمی‌شود. باید کار کرد تا تولید به صرفه و با امنیت باشد."

 "نخبگان اقتصادی و سیاسی معتقدند که دوران شعارگویی به پایان رسیده است و باید اعتماد را به مردم باز گرداند. در رأس شعارها، آوردن پول نفت بر سر سفره مردم و کاهش نرخ تورم قرار دارد."

 "هدفمندی یارانه‌ها آن‌طور که قانون تعیین کرده است، اجرا نشد تا نقایص آن مشخص شود و سعی کنیم آن‌ها را برطرف کنیم. این قانون سلیقه‌ای اجرا شد. این نحوه اجرا، جز افزایش نرخ تورم تا ٢٤/٥ درصد، رشد ۷ برابر نقدینگی، کاهش تولید، افزایش نرخ ارز و در نهایت تعلیق اجرای آن، نتیجه‌ای درپی نداشت."

 "وعده‌های غیرعملی دولت علاوه بر ضربه اقتصادی، به اعتماد مردم نیز ضربه وارد کرده و باعث شده‌است که مردم به هیچ یک از وعده‌های دولت اعتمادی نداشته باشند؛ یعنی هم ضربه به سرمایه اقتصادی و هم ضربه به سرمایه اجتماعی."

 "کشور مدیر می‌خواهد نه نوکر."

 "مردم دلار نمی‌خواهند، صداقت و برنامه می‌خواهند."

 "این سیاست که همه را دشمن بدانیم نادرست است."

 "نحوه ارتباط ما با کشورها مشخص نیست. امروز با بعضی از کشورها، دوست صمیمی هستیم، فردا رقیب و پس از آن متخاصم و دشمن می‌شویم."

 "سیاست خارجی نیاز به علم و هنر دارد؛ دیپلماسی، سلیقه و شعار نیست."

 

روحانی با بیان دیدگاه‌های خود درخصوص انتخابات آینده گفت: جایگاه ریاست‌جمهوری جای کارآموزی نیست. رییس‌جمهور باید شجاع باشد؛ شجاع نه به این معنا که برابر ابرقدرتی سخن درشت بگوییم، این کاری است که همه می‌توانند آن را انجام دهند. شجاع یعنی اگر اشتباه کردیم با شجاعت به آن اعتراف کنیم و به مردم بگوییم اشتباه کردیم. با شرایط فعلی کشور، به فردی با قدرت اجماع‌سازی نیاز داریم که تجربه اجماع‌سازی را داشته باشد. ما با مشکلات خارجی روبه‌رو هستیم اما مهم‌ترین مشکلات ما ریشه داخلی دارد.

 

روحانی با اشاره به برخی مسائل اقتصادی، گفت: جامعه ما در بخش‌هایی، به ویژه اقتصادی، بی‌ثبات و دچار آشفته بازار است. اصحاب کهف یک بار خوابیدند و دیدند پول آنها در بازار معنای دیگری دارد ولی ظاهراً خواب هر شب ما خواب اصحاب کهف شده است و هر روز ارزش پول ما تغییر می‌کند.

 

آثار

 

از جمله آثار منتشرشده وی می‌توان به کتب زیر اشاره کرد:

 

    امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای (۱۳۹۰)

    امنیت ملی و نظام اقتصادی ایران (۱۳۸۹)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد اول: مبانی نظری (۱۳۸۸)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد دوم: سیاست خارجی (۱۳۸۸)

    اندیشه‌های سیاسی اسلام؛ جلد سوم: مسائل فرهنگی و اجتماعی (۱۳۸۸)

    خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد اول: انقلاب اسلامی (۱۳۸۷)

    مقدمه‌ای بر تاریخ امامان شیعه (۱۳۹۱)

    سن اهلیت و مسئولیت قانونی (۱۳۹۱)

    آشنایی با کشورهای اسلامی (۱۳۸۷)

    انقلاب اسلامی؛ ریشه‌ها و چالش‌ها (۱۳۷۶)

    مبانی تفکر سیاسی امام خمینی (ره) (۱۳۷۸)

    نقش حوزه‌های علمیه در تحولات اخلاقی و سیاسی جامعه (۱۳۹۰)

    امنیت ملی و سیاست خارجی (آماده چاپ)

    امنیت ملی و محیط زیست (آماده چاپ)

    خاطرات دکتر حسن روحانی؛ جلد دوم: دفاع مقدس (آماده چاپ)

    (The Islamic Legislative Power (1994

    (The Flexibility of Shariah; Islamic Law (1996

 

 

27 نظر
کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
نمایش نظرات

[جناب آقای دکترروحانی ضمن تبریک این حضورپرشکوه حماسه سیاسی ملت ایران وتبریک انتخاب جنابعالی بعنوان رئیس جمهور منتخب سعی کنیدازکسانی که میخواهند ازنام شما برای خود وجه ای کسب کنند وبه نون آبی برسند دوری کنید.
چراکه اینجور افرادتنهابه فکرمنافع شخصی خود هستند نه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ورهبری عزیزآن .وهمواره اگر
دم ازاتحادمی زنندمیگویند مابر حقیم نه ولایت پس بایدرهبری وهرنهادوابسته به ایشان باما همراه شود .
و نمونه بارز آن جریان فتنه سال 88 بود که همان افراد یکه قلب ملت رادروز عاشوراجریه دارکردند ورهبر ی عزیز آنگونه خون
به دل ایشان کردند که مرگ خودرا ازخدادر خواست کرد. امروز ادعای دنباله روی وحمایت ازشمارا دارند . یامثلا در بشرویه ما می بینیم کسانی که بیشتر ازدیگران ادعای حمایت ازشمارا دارندوسروصدا میکنندکه مشکلات اخلاقی دارند یادنبال موادمخدرند . درصورتی خیلی افرادبا ایمان وصاحب وجهه اجتماعی به شمارای دادند وادعایی جزرهروی راه ولایت راندارند.وفقط میگوین مابه تکلیف خود عمل کرده ایم. مواظب باشید .مواظب باشید

پاسخ

۱

۰

تازه میخواد یارانه کالا هم راه بندازه

پاسخ

۰

۶

با عرض سلام به همه آزاد مردان و شیرزنان ایران اسلامی
همه دوستان خوبند ولی محمد باقر قالیباف شهید زنده و مرد عمل است
چرا که مولای متقیان سه رکن برای ایمان قائل هستند 1- احساس قلبی بر وحدانیت 2- اقرار لسانی و 3- عمل با ارکان
آنچه بیشتر از همه حلال مشکلات فقر، فساد ،سیاسی بازی ، تفرقه وضعف کشورمان است عمل است عمل عمل عمل ولی حیف که برخی از دوستان در دو رکن اول مانده اند و خود را فقط داننده اصول می دانندولی باید بدانیم که 70000000 ایرانی اصول را میدانند و دارا هستند و موحد و مسلمانند و فصل الخطاب قانون است که رهبر معظم انقلاب عدم مغایرت آن را با اسلام ناب بررسی و به قوای سه گانه پایین دستی از جمله مجریه منتقل می نمایند پس دوستان بیایید به جای دکان سازی برای خود به فکر وحدت ایران و اقتدار ایران اسلامی باشیم در پایان از همه هموطنان خواهش دارم که اگر کسی شنید که رای رهبر معظم انقلاب شخص خاصی است اصلا قبول نکنید چرا که آقادر صحبت ها فرمودند که من یک رای دارم وپس از باز شدن صندوق اگر کسی خط مرا بشناسداز رای من مطلع خواهد شد-پس نشر اکاذیب گناه کبیره است و بد نام کردن بزرگان کشور- همه ایرانیان را دوست دارم بیایید برای وطن باشیم در مکتب ایثار نه برای خود باشیم در دکان و حزب در بیغوله خودخواهی- یا علی مدد

پاسخ

۱۲

۱۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
پربیننده سرویس
آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top