خبرخوان جام نیوز
|
شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ السبت ٢٨ صفر ١٤٣٩ Saturday, November 18, 2017
 
کد خبر: 277139
نظرات: 12
تاریخ مخابره : ۱۳۹۲/۱۰/۲۶ - ۱۰:۰۱
جشن تولد ویژه برای بی بی سی فارسی/ پنج سال گذشت+ تصاویر و فیلم
پنج سال از آغاز فعالیت شبکه ماهواره ای بی بی سی فارسی گذشته است. سیاه نمایی، زیر سؤال بردن اعتقادات دینی مانند عاشورا، حجاب و...، ادعای تقلب در انتخابات ها، توجه ویژه به براندازان، مصاحبه با ریگی و نتانیاهو، جعلی خواندن ایران و استفاده از واژه خ ل ی ج، تنها بخشی از فعالیت های پنج ساله بی بی سی فارسی است.
بی بی سی.5سالگی جشن تولد ویژه برای بی بی سی فارسی/ پنج سال گذشت+ تصاویر و فیلم
به این مطلب امتیاز دهید
73.8% 26.2% بازدید

 

 

 

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، شبکه بی بی سی فارسی(bbc persian) سه شنبه شب، برای خود جشن تولد پنج سالگی گرفت و با رویکردی کاملا مثبت و توجیهی، روند پنج ساله اش را بررسی کرد.

 

 

 

با توجه به ابهاماتی که پیرامون این شبکه وابسته به دولت انگلستان وجود دارد، "صادق صبا" رئیس بخش فارسی بی بی سی، در برنامه به "عبارت دیگر" حاضر شد و تلاش نمود این ابهامات را برطرف کند.

 

 

 

 

مهم ترین سؤالاتی که ایرانیان از صبا داشتند این ها بود: "تأسیس بی بی سی فارسی، تصمیم خود بی بی سی بود یا وزارت خارجه بریتانیا؟" "چرا وزارت خارجه بریتانیا بودجه بی بی سی فارسی را تأمین می کند؟" "چرا این شبکه در آستانه انتخابات سال 88 تأسیس شد؟" "دلیل عملکرد یکجانبه بی بی سی فارسی در انتخابات 88 چه بوده است؟" "آیا دولت یا وزارت خارجه انگلستان در امور بی بی سی دخالت و سانسور می کنند؟" "چرا کارشناسان فقط اصلاح طلب هستند؟" "چرا فقط مسائل منفی ایران را مطرح می کنید؟" "چرا فقط مسائل مثبت انگلستان را مطرح می کنید؟"

 

 

 

این ها تنها بخشی از سؤالاتی است که در طول فعالیت هفتاد ساله رادیو و پنج ساله تلویزیون، بارها از مدیران بی بی سی فارسی پرسیده شده است، آن ها جواب داده اند؛ اما ایرانیان همچنان این سؤالات را مطرح می کنند.

 

 

بخشی از سخنان صادق صبا

 

صبا: بی بی سی مستقل است؛ فقط بودجه ما را وزارت خارجه بریتانیا می دهد

 

 

یکی از سؤالاتی که همواره بی بی سی فارسی را به چالش کشیده، این بوده است که: "چگونه بی بی سی، ادعای استقلال و بی طرفی دارد؛ در حالی که بودجه اش را دولت انگلستان تأمین می کند؟"

 

 

 

صادق صبا در مصاحبه اش، ابتدا می پذیرد که وزارت خارجه انگلستان بودجه آن ها را تأمین می کند: «وزارت خارجه بریتانیا، 15 میلیون به بی بی سی فارسی می دهد.» اما سپس می گوید این شبکه کاملا مستقل است و دولت انگلستان هیچ دخالتی ندارد: «وزارت خارجه بریتانیا هیچ دخالتی ندارد. تنها دخالتش در این حد است که بگوید با تأسیس شبکه به زبان های دیگر، موافق است یا خیر؛ چون به هر حال بودجه را وزارت خارجه می دهد.»

 

 

پوشش ویژه بی بی سی برای انتخابات یازدهم

 

 

گویا این جواب حتی مجری برنامه را راضی نکرد؛ چون بلافاصله "عنایت فانی" مجری برنامه پرسید: «چرا وزارت خارجه بریتانیا بدون آن که هیچ کنترلی داشته باشد باید 15 میلیون برای دایر کردن بی بی سی فارسی بدهد؟ چه نفعی می برد؟»

 

 

 

جواب آقای صبا به این سؤال میلیون ها ایرانی، بسیار جالب و البته عجیب است: «بریتانیا چیزی[بی بی سی] به دنیا عرضه کرده که برایشان پرستیژ می آورد. بی بی سی فارسی هم همین طور است، اعتبار می آورد، باعث سرمایه گذاری بیشتر می شود، به صلح و دموکراسی در جهان کمک می کند.»

 

 

بازدید ملکه از بی بی سی [ملکه شورای مدیران بی بی سی را تعیین می کند.]

 

 

تأسیس شبکه بی بی سی فارس شش ماه مانده به انتخابات88 کاملا طبیعی و اتفاقی بود

 

 

آقای صبا بدون آن که به نوع خاص برنامه سازی این شبکه در انتخابات سال88 و دمیدن در تنور تقلب، اشاره ای بکند، مدعی می شود: «فکر کنم اگر در انتخابات 5 سال پیش، شائبه تقلب وجود نداشت و مثل ده ها انتخابات دیگر در جمهوری اسلامی بدون هیچ مشکلی، برگزار شده بود؛ برای کسی این سؤال مطرح نمی شد. این یک اتفاق کاملا طبیعی است....هیچ دلیل خاصی نداشت. اگر در آن انتخابات هم مثل انتخابات اخیر آقای روحانی، یک پوشش معمولی می دادیم. کاملا اتفاقی است.»

 

 

 

آقای صبا در حالی پوشش انتخابات یازدهم ریاست جمهوری را "پوشش معمولی" خوانده که در همین انتخابات هم از مدت ها قبل از برگزاری در مصاحبه با افرادی همچون رضا پهلوی و بنی صدر و ... شبهه تقلب، انتخابات آزاد، معرفی یک کاندیدا به عنوان "کاندیدای رهبر"، فضا سازی برای به خیابان آمدن مردم و... را مطرح می کردند. [برای اطلاع بیشتر به این 2 خبر مراجعه کنید: خبر 1، خبر2]

 

 

دو چهره متفاوت از بی بی سی فارسی قبل و بعد از انتخابات 92

 

 

 

صادق صبا در ادامه این مصاحبه به موضوعی اذعان کرد که نشان دهنده برنامه از پیش طراحی شده انگلستان برای این انتخابات داشت: «از دو سال پیش [از 88] در بی بی سی فکر تأسیس تلویزیون فارسی بودند و خبرنگارانی در حال تربیت شدن بودند.»

 

 

 

نکته مهم دیگر آن است که نباید انتظار داشت پنج سال پس از فتنه88 کسی در انگاستان به نقش در آن اعتراف کند؛ چون حداقل سی سال زمان می برد که این اعتراف صورت بگیرد. نمونه واضحش، دخالت انگلستان در کودتای 28 مرداد32، عزل رضا شاه، آوردن محمد رضا، حمایت از شاه پهلوی، حمایت از صدام در جنگ تحمیلی و...که پس از سال ها "جک استراو" در همین بی بی سی فارسی به دخالت در آن ها اعتراف می کند؛ البته به این بهانه که آن زمان 7 سالش بوده، عذرخواهی هم نمی کند: «عذر خواهی بابت 28 مرداد را باید دولت بریتانیا انجام دهد. عذرخواهی از طرف من به عنوان یک عضو مخالف دولت خیلی مناسب نخواهد بود. نظر شخصی من این است که اتفاقی که در سال 1953 افتاد خیلی مایه تأسف است و خیلی روی ذهن مردم ایران نسبت به آمریکا و بریتانیا تأثیر منفی گذاشت...بریتانیا دهه ها و دهه ها، نگاه نواستعماری به مردم ایران داشت. می خواست از نفت ایران سوءاستفاده کند و مطمئن باشد که ایران در هند مشکل ایجاد نمی کند. ما شاه را روی تخت گذاشتیم. ما حتی رضا شاه را برداشتیم و پسرش را گذاشتیم. عملا ما تا مدت ها در این کشور دستکاری می کردیم و در سیاست هایش دست می بردیم. ما شاه را در قدرت نگه داشتیم در حالی که تاریخ اعتبارش گذشته بود. در طول جنگ ایران و عراق، غرب و آمریکا و فرانسه و حتی بریتانیا از صدام حمایت کردند. می پذیرم که این کارنامه خوبی نیست و می پذیرم که باید اعتماد سازی کنیم.» [برای اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.]

 

 

 

حال زود است، باید سی چهل سال منتظر باشیم تا نسل بعد از صادق صبا و جک استرا، از نقش خود و کشورشان در فتنه88 بگویند و بدون عذرخواهی، تنها اظهار تأسف کنند و جالب تر آن که مردم ایران را به داشتن "ذهن دایی جان ناپلئونی" متهم کنند.

 

 

سایت، رادیو و شبکه بی بی سی تریبونی برای انواع ادعاها در انتخابات88

 

 

در این پنج سال همه کارشان را خوب انجام دادند

 

 

 

صادق صبا، هیچ اشاره ای به استفاده خود و بخش انگلیسی بی بی سی از واژه جعلی برای خلیج فارس نکرد یا از جعلی خواندن ایران در این شبکه چیزی نگفت؛ اما گفت: «من تنها در مواردی دخالت می کنم که حس بکنم از بی طرفی، انصاف و دقت داریم خارج می شویم. بسیار بسیار اندک بوده است. من یادم نمی آید در این پنج سال به کسی گفته باشم چرا این کار را میکنی! همه کارشان را خوب انجام میدهند؛ چون سیاست مدونی وجود دارد، همه کارشان را بلدند.» ایرانیان با این سؤال بی بی سی فارسی را کلافه کرده اند

 

 

صبا راست می گفت؛ چون پس از آن که مجری اش، ایران را جعلی خواند؛ وی از او کاملا حمایت کرد.[برای اطلاع بیشتر به اینجا مراجعه کنید.]

 

 

حمایت صبا از آقا نادر پس از جعلی خواندن ایران/ استفاده صبا از واژه جعلی

 

 

عبدالمالک ریگی و نتانیاهو مهم هستند

 

 

«ما اکثرا با دانشگاهیان و روزنامه نگاران صحبت می کنیم که چون آن ها اهل اعتدال و میانه روی هستند و می خواهند واقعیت ها را بگویند، این تصور پیش می آید که کارشناسان اصلاح طلب هستند.»

 

 

برای این بخش از سخنان صبا، تنها کافی است نگاهی به نام کارشناسان بی بی سی فارسی در این سال ها بیندازیم: ابوالحسن بنی صدر، رضا پهلوی، علیرضا نوری زاده، مجتبی واحدی، محسن سازگارا، مهر انگیز کار، یوسفی اشکوری، محسن کدیور، مسعود بهنود، اکبر گنجی و ...

 

 

پوشش مستمر اخبار خاندان سلطنتی

 

 

رئیس بی بی سی فارسی در این پنج سال علاوه بر خاندان سلطنتی بریتانیا، برای خاندان سلطنتی ایران هم سنگ تمام گذاشته است؛ از حضور دوره ای رضا پهلوی در این شبکه و فرستادن خبرنگار ویژه برای پوشش کامل شورایش تا ساختن مستند برای "فرح پهلوی" . حال صادق صبا می گوید: «سلطنت طلب ها به ما اتهام میزنند که از آخوندها حمایت می کنیم و معتقدند بی بی سی آخوندها را سر کار آورده است! زیبایی کار بی بی سی در همین است که کسی زیاد از ما راضی نیست؛ چون کارمان را درست انجام می دهیم.»

 

 

توهین رضا پهلوی به ملت ایران در بی بی سی فارسی

 

 

مصاحبه با عبدالمالک ریگی و نتانیاهو که وجه مشترکشان، تروریست و قاتل بودن است، کاری نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت؛ اما آقای صبا برای توجیه مصاحبه هایش می گویئد: «به نظر من، ما داریم انقلابی در فرهنگ رسانه ای مردم ایجاد می کنیم و آن این که بی طرف باشیم حتی اگر از کسی خوشت نیومد، نظرات را بگوئید تا بینندگان تصمیم بگیرند. این که ما با عبدالمالک ریگی و نتانیاهو، مصاحبه می کنیم معنایش این نیست که ما از آن ها خوشمان می آید؛ معنایش این است که حرف آن ها مهم است و نظرات آن ها باید شنیده شود.»

 

 

 

اما آیا واقعا این توجیه مناسبی برای گفت و گو و بها دادن به تروریست هاست؟ چرا فقط باید تنها نظرات امثال ریگی و نتانیاهو شنیده شود؟ یا چرا باید به تروریست ها تریبون داد؟ یا چرا مصاحبه ها یک طرفه هستند و هیچ اشاره ای به خشونت های آن ها نمی کنند؟

 

 

بی بی سی؛ از مصاحبه با ریگی تا نتانیاهو

 

 

"چرا فقط مسائل منفی ایران را پوشش می دهید؟ رئیس بی بی سی: کار رسانه یعنی پوشش مسائل منفی!

 

 

 

«فکر می کنم اصولا رسانه ها به اخبار منفی بیشتر علاقه مند هستند... حالت طبیعی که همه کارشان را انجام می دهند و حالت طبیعی وجود دارد که خبر نیست. خبرهای مثبت، کار رسانه های ایدئولوژیک است! مثل رسانه های شوروی که فقط اخبار مثبت را پوشش می دهند. رسانه ها به خبرهایی که روی زندگی مردم تأثیر می گذارد، علاقه مند هستند. اگر در ایران نقض حقوق بشر نباشد ما دیگر نمی گوئیم.» [در این خبر فقط یک نمونه از سیاه نمایی های بی بی سی فارسی را می توانید بینید.]

 

 

 

"چرا فقط خبرهای مثبت انگلستان را پخش می کنید؟" رئیس بی بی سی: خبرهای مهم بریتانیا را پخش می کنیم

 

 

 

صادق صبا که در سؤال مربوط به خبر قبل، وظیفه رسانه را پوشش "خبرهای منفی" دانسته بود، وقتی به انگلستان رسید به جای رفع ابهام از عملکرد کنونی شبکه خود، مثال هایی از سال ها و حتی دهه ها قبل زد و گفت: «بی بی سی فارسی، اخبار بریتانیا را مطرح نمی کند؛ بلکه اخبار کشورهای فارسی زبان را مطرح می کند. درباره بریتانیا خبرهای مهم را پخش می کنیم، خبرهایی پخش کرده ایم که بیرونی ها، تعجب می کردند؛ مثلا از دخالت دولت و نیروهای امنیتی برای  سرکوب قذافی یا در زمان خانم تاچر...»

 

 

صبا: خبرهای منفی از ایران و خبرهای مهم از بریتانیا را پخش می کنیم

 

 

گفتنی است بی بی سی فارسی، جشن تولد ملکه بریتانیا، جشن شصتمین سال تاجگذاری ملکه، ازدواج ولیعهد، چگونگی دوخت و نوع لباس همسر ولیعهد، بچه دار شدن ولیعهد، نامگذاری نتیجه ولیعهد و... را به صورت گسترده و مستقیم پوشش داده است؛ اما هیچ خبری از نارضایتی مردم از هزینه های زیاد خاندان سلطنتی نشان نداد یا از کنار اعتراضات گسترده جوانان در لندن با خبری چند ثانیه ای گذشت. [به عنوان نمونه نگاهی به این خبر هم بیندازید.]

 

 

این تنها نگاهی گذرا به بخشی از عملکرد و فعالیت های رسانه وابسته به دولت انگلستان بود.

 

 

444

 

12 نظر
نمایش نظرات

اصلا شنیدن صدای این بشر هم رواعصاب بود

پاسخ

۶

۸

مرگ بر بی بی سی

پاسخ

۱۰

۷

از جام نیوز میخوام نظر منو منتشر کنه به نظرم حق با صادق صبا بود درسته که بودجه بی بی سی رو وزارت خارجه انگلستان میده اما این دلیل نمیشه وزیر خارجه انگلیس با ما دشمن باشه بلکه میخواد اعتبار کشورش در جهان حفظ شود اگر بی بی سی و وزارت خارجه انگلیس بافارسی زبانان دشمن باشند هیچ وقت دولت افغانستان به بی بی سی دفتر نمیدادافغانستان اجازه پخش بی بی سی و مجوز فعالیت به او را داده اما ایران این مجوز را نداده اگر بی بی سی دروغ میگفت دولت افغانستان این کار رانمیکرد شما بعدش هم نمایندگان دولت انگلیس را ببینیند از زمان شاه که استعمار گر بودند کلی تعقیر کرده اند و نمایندگان و دولت های جدید انگلیس آمده اند دلیل نمیشه انگلیس چون قبلااستعمار گر بوده تا ابد هم استعمارگر بماندمثلا روسیه قبلا دشمن ایران بود اما الان دوست ایرانه انگلیس الان دوست افغانستانه و بی بی سی هم در افغانستان مجوز فعالیت داره بعضی میگن مگه بی بی سی عاشق چشم ابروی ایرانی هاست که براشون برنامه پخش میکنه اما این را هم در نظر بگیریدکه صداوسیما خودش شبکه های عربی وانگلیسی زبان برای خارجی ها داره پس صداوسیمای ما عاشق چشم و ابروی خارجی هاست؟؟؟؟؟

پاسخ

۱۱

۲۸

۱

۲

اونقدر از این BBC بدم میاد که نگوووووووووووو

پاسخ

۲۴

۷

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
آخرین خبر
Top