خبرخوان جام نیوز
|
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ الأحد ٢٨ ربيع الأوّل ١٤٣٩ Sunday, December 17, 2017
 
کد خبر: 851603
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۶/۰۹/۱۲ - ۰۷:۳۰
سی ان ان؛
اشتباه بزرگ آمریکا درباره ایران و عربستان/ ترامپ آتش‌بیار معرکه می‌شود
«اکنون سعودی ها به زعم خودشان در موقعیت بی سابقه ای از قدرت قرار دارند و این جایگاه تنها توسط ترامپ تقویت شده است. دولت ترامپ اقدامی خطرناک را در پیش گرفته است...»
ترامپ عربستان اشتباه بزرگ آمریکا درباره ایران و عربستان/ ترامپ آتش‌بیار معرکه می‌شود
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه شبکه آمریکایی "سی ان ان" (CNN) با انتشار گزارشی تحت عنوان "ترامپ همه چیز در خاورمیانه را روی ولیعهد سعودی شرط بسته است" به انتقاد از مواضع ترامپ در قبال خاورمیانه بویژه در رابطه با ایران و عربستان پرداخته است.

 

در این گزارش می خوانیم:
«به نظر می رسد دونالد ترامپ به این اصل اساسی دیپلماسی بین المللی پایبند نیست؛ "دوستانت را عاقلانه انتخاب کن؛ بویژه در خاورمیانه."

 

برای مدت ده ها سال رهبران آمریکا در تعامل با عربستان و ایران با احتیاط برخورد کرده و تلاش کرده اند کاملا به سمت هیچ کدام مایل نشوند تا همیشه بارقه ای از امید برای صلح باقی ماند و دست کم از شعله ور شدن جنگی تمام عیار در منطقه جلوگیری شود.

 

اما اکنون که تنش ها میان ایران و عربستان بالا گرفته و مبارزه ای مستقیم میان دو کشور جریان دارد، آمریکا در حال انتخاب گزینه حمایت از عربستان سعودی است. این انتخاب، در واقع آمریکا را به عنوان هدفی آشکار برای ایران قرار می دهد و خطری قریب الوقوع را برای منطقه به ارمغان می آورد.»

 

گزارش سی ان ان از موضع اشتباه ترامپ درباره خاورمیانه

 

این پایگاه آمریکایی در ادامه به تقابل ایران و عربستان در صحنه های مختلف در منطقه پرداخته اما از اشاره مستقیم به اقدامات نسنجیده و تصمیمات ناشیانه سران سعودی خودداری کرده و در رابطه با یمن می نویسد: "در یمن، نبرد نمایندگان عربستان سعودی و ایران جمعیتی 28 میلیونی را در خطر قحطی و مرگ قرار داده است."

 

با وجود اعتراف بسیاری از رسانه های غربی و آمریکایی به قتل عام مردم مظلوم یمن توسط مزدوران سعودی، سی ان ان حاضر نشده است به این موضوع اشاره بنماید.


در ادامه این گزارش آمده است: «در رابطه با قطر نیز، تلاش این کشور عربی برای حفظ توازن نسبی در روابط خود با ایران و عربستان، از نگاه حکام عربستان سعودی بمنزله در آغوش کشیدن ایران و تمامی متحدانش تلقی شده و نتیجه آن، محاصره چند ماهه قطر و تلاش عربستان برای استفاده از این موضوع به عنوان چماقی برای مجبور کردن قطر به پذیرفتن اراده خود بود.

 

اخیرا نیز سعودی ها به دنبال گسترش نفوذ خود در لبنان هستند که یکی از محدود کشورهای با ثبات در منطقه است.

 

در حال حاضر عربستان سعودی به سختی به دنبال اجرای طرح های خود در منطقه است و در صورت عدم تقابل کاخ سفید با این رویکرد، اولویت های عربستان به تدریج به اولویت های آمریکا نیز تبدیل خواهد شد؛ اما به نظر می رسد کاخ سفید تمایلی به زیر سوال بردن حکام عربستان ندارد.

 

اکنون سعودی ها به زعم خودشان در موقعیت بی سابقه ای از  قدرت قرار دارند و این جایگاه تنها توسط ترامپ تقویت شده است.

 

ترامپ در اولین سفر خارجی خود میانه روی و احتیاط را به طور کلی کنار گذاشته و در این محیط سمی با عربستان سعودی متحد شد. پس از آن نیز جارد کوشنر، داماد ترامپ به عربستان سفر کرده تا با محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی به صرف شام پرداخته و گفتگو نمایند.

 

دولت ترامپ اقدامی خطرناک را در پیش گرفته است؛ عربستان به زودی توسط ولیعهد جوان سعودی رهبری خواهد شد که فردی آزمایش نشده و به صورت ارثی به دور از آینده نگری است. به نظر می رسد آمریکا با حمایت از عربستان انتخابی کاملا اشتباه در رابطه با خاورمیانه انجام داده است.»

 

 

 

 

506

1 نظر
کلیدواژه ها:
نمایش نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
نظر متنی
نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
آخرین خبر
Top